5ος Παγκόσμιος Διαγωνισμός Ποίησης
"Κ. Π. Καβάφης" 201
9

 

Ενημέρωση υποψηφίων

1.     Η Προκριματική Φάση βρίσκεται σε εξέλιξη.

2.     Όλοι οι προκριθέντες θα λάβουν κάποιο Βραβείο ή Τιμητικό Τίτλο.

3.     Τα ονόματα των βραβευθέντων στην Τελική Φάση θα ανακοινώνονται σταδιακά λόγω του μεγάλου αριθμού συμμετεχόντων.

4.     Τα τρία πρώτα βραβεία (1ο, 2ο, 3ο) θα ανακοινωθούν στο τέλος, μετά την ολοκλήρωση της Τελικής Φάσης.
Στο διαγωνισμό για τα τρία πρώτα βραβεία θα συμμετέχουν όλοι ανεξαιρέτως οι βραβευθέντες της Τελικής Φάσης.

5 . Η αξιολόγηση γίνεται με σειρά προτεραιότητας - παραλαβής των φακέλων και γίνεται με βαθμολόγηση,
με το μοναδικό σύστημα της International Art Academy.
Το σύστημα αξιολόγησης ΙΑΑ επικεντρώνεται και προσδίδει πόντους στα θετικά στοιχεία των συμμετεχόντων, επιβραβεύοντας κάθε καλή προσπάθεια, ενώ παράλληλα επισημαίνει και αναδεικνύει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά
της προσωπικότητας κάθε δημιουργού.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ
(Ο διαγωνισμός βρίσκεται σε εξέλιξη)

Μέχρι στιγμής στην τελική φάση του διαγωνισμού προκρίθηκαν οι ποιητές:

Χρίστος Tσιαήλης (Λευκωσία, Κύπρος)
Απόστολος Παπαδημητρίου (Ν. Πέραμος)

Ιουλία Βασιλέα - Παχνιώτου (Λεμεσός, Κύπρος)
Ελένη Οικονόμου (Βόλος)
Παντελής Τσιμπισκάκης (Θεσσαλονίκη)

Βιβή Κοψιδά - Βρεττού (Λευκάδα)

Ανδρέας Γεωργαλλίδης (Λευκωσία, Κύπρος)

Οχάνες Νίκος Μικιρδιτσιάν   (Αθήνα)

Μιλτιάδης Ντόβας (Ιωάννινα)

Ιωάννης Κόντος (Αθήνα)

Γκέλη Ντηλιά (Ναύπλιο)

Σοφία Τσιφλίδου (Σέρρες)

Κωνσταντίνος Κοτσίρος (Κομοτηνή)

Στέλιος Δερικολέτης (Θεσσαλονίκη)

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος (Κομοτηνή)

Αθηνά Μελή (Βέλγιο)

Ρούλα Σταύρου - Ιωαννίδου (Λευκωσία, Κύπρος)

Ανδρέας Γεωργιάδης (Πάφος, Κύπρος)
Αντώνιος Ζαϊρης (Αθήνα)

Βασιλική Δραγούνη (Αθήνα)

Κωστής Μπούτος (Πολύγυρος)

Γεώργιος Τζανόπουλος (Αγ. Νικόλαος)

Στέλλα Δέδε (Αθήνα)

Όλγα Καλύβα (Καρδίτσα)

Κυριακή Χριστοφορίδη (Βαρκελώνη, Ισπανία)

Κωνσταντία Γέροντα (Πτολεμαϊδα)

Άννα Καρατζά (Αθήνα)

Δημήτριος Τυραϊδης (Χανιά)

Ευαγγελία Ρέγκλη (Αθήνα)

Μαρία Ευθυμιάδου Ζάγκουλου (Πάφος, Κύπρος)

Ξενοφών Καλογερόπουλος (Αθήνα)

Φοίβη Παπαευγενίου Κότσιρα (Αθήνα)

Βαρβάρα Κατσιάνου (Οινούσσες)

Κυριακή Δράκου (Πάφος, Κύπρος)

Θέμις Τάταρη - Μπιλλήρη (Κάλυμνος)

Βάια Τζιώρου (Βόλος)
 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
(τελική φάση)

"Χρυσό Βραβείο Ποίησης Κ. Π. Καβάφης 2019" (εκτός συναγωνισμού) στην Γκέλη Ντηλιά
για την ιδιαίτερα σημαντική προσφορά της στην Ποίηση

"1ο Ειδικό Βραβείο Μεταμοντέρνας Ποίησης 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Ανδρέα Γεωργαλλίδη

"1ο Τιμητικό Βραβείο Κοινωνικού Ποιήματος 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Οχάνες Νίκο Μικιρδιτσιάν
για το ποίημα "Η μοναξιά των αντρών", από την Ποιητική Συλλογή "Στήλη άλατος"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Πρωτότυπου Ποιήματος 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Κωνσταντίνο Νικολόπουλο
για το ποίημα "Μια ψέμα, μια αλήθεια", από την Ποιητική Συλλογή "Το πυκνό τραγούδι"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Φιλοσοφικού Ποιήματος 2019" (εκτός συναγωνισμού) στην Αθηνά Μελή
για το ποίημα "Ανακύκλωση ενέργειας", από την Ποιητική Συλλογή "Αν ήμουν λέξη"

 

1o ΒΡΑΒΕΙΟ

 
   

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ

 
   

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ

 
   

 

 

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΟΜΗΡΟΣ

Μιλτιάδης Ντόβας

 

"Αντίδωρο"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΣΙΟΔΟΣ

Παντελής Τσιμπισκάκης

 

"Συνάγκεια"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΙΣΧΥΛΟΣ

Ιουλία Βασιλέα Παχνιώτου

 

"Περιαγωγή"

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΟΦΟΚΛΗΣ

Βιβή Κοψιδά Βρεττού

 

"Απειλή Φωτός"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΝΑΚΡΕΩΝ

Οχάνες Νίκος Μικιρδιτσιάν

 

"Στήλη άλατος"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ

Ανδρέας Γεωργιάδης

 

"Μετάλλαξη"
  Αντώνης Ζαϊρης

 

"Ανήσυχη περιπλάνηση"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΑΠΦΩ

Όλγα Δημοσθένους Καλύβα

 

"Κρινανθώνος ενστάλαξις"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΙΝΔΑΡΟΣ

Αθηνά Μελή

 

"Αν ήμουν λέξη"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΜΝΕΡΜΟΣ

Ελένη Οικονόμου

 

"Φυλλωσιές και Ρίζες"
  Iωάννης Κόντος
  "Μικρή Γυνεολογία"
  Γκέλη Ντηλιά
  "Αρένα"
  Κωστής Μπούτος
  "Μονοπάτι"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΤΕΡΠΗ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΙΣΩΠΟΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΟΓΕΝΗΣ

Απόστολος Παπαδημητρίου

 

"Πλέοντας την εγγυτάτη"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΡΑΤΩ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΝΥΤΗ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΝΑΝΔΡΟΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ

Βασιλική Δραγούνη

 

"Αόρατες υφές"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ

Γεώργιος Τζανόπουλος

 

"Μακεδονία - Στη Σιγή της Αιωνιότητας"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

Στέλιος Δερικολέτης

 

"Με τα μάτια ενός δάντη"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΞΕΝΟΦΑΝΗΣ

Χρίστος Τσιαήλης
  "Εκεί στο Θαν"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ

Ανδρέας Γεωργαλλίδης

 

"Η ανακατανομή του άδειου"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΠΟΛΥΜΝΙΑ

Στέλλα Δέδε

 

"Εντροπικό Σύμπαν"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΙΛΗΜΩΝ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΙΜΩΝΙΔΗΣ

Ρούλα Ιωαννίδου - Σταύρου

 

"Μηνύματα χωρίς παραλήπτη"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΑΛΚΑΙΟΣ

Σοφία Τσιφλίδου

 

"Εικόνες Ελλάδας"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΤΙΜΟΚΡΕΩΝ

Κωνσταντίνος Κοτσίρος

 

"Ποιητικές περιπλανήσεις"
 

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος

 

"Το πυκνό τραγούδι"

 

 

 

 

 

 

copyright ©  artsociety.gr                                                                   design: WebWom